Menu patří doprava

Asi před měsícem (ach jak pozdní reakce) se Václav Štrupl v diskusi stran webové stránky www.pratelepiva.cz nechal slyšet, že svislou navigaci umístil doprava, aby uživatel prohlédl hlavní obsah stránky a teprve poté navigaci.

Myslím, že tato úvaha má co do sebe. Pohovořili jsme na toto téma s Jirkou Chomátem a jelikož jsme se dobrali jen samých pozitiv (a sociálních jistot ;-)), tak Jirka na svém webu chomat.net(screenshot) přemístil svislou navigaci zleva doprava a u této příležitosti i mimochodem celý web krásně vycentroval. Tak tedy ony výhody navigace vpravo:

  • Nejprve čtení, potom klikání: Čtenář dříve okem zavadí o hlavní obsah stránky a nemůže se tak stát, že ho dříve zaujme navigace. To ovšem pouze za předpokladu, že návštěvník stránku prohlíží zleva doprava. Myslím si, že ano. (I když se říká, že myslet znamená málo vědět :-)).
  • Menší námaha očí: Jestliže uživatel dočte jednu řádku textu a přeskakuje na nový řádek, nestojí v jeho oku žádné bariéry. Čili pokračování odstavce najde s menším úsilím.
  • Úspora pohybů myši: Svislý posuvník okna se nachází napravo a pokud jej uživatel používá (např. proto, že jeho myš nedisponuje kolečkem), pak ponechává kurzor pravděpodobně v pravé části obrazovky. Při používání menu umístěného vpravo a posouvání obrazovky nemusí stále přejíždět zleva doprava a naopak.
  • Praváci ovládají vpravo: Poslední výhoda je spíše taková psychologická úvaha. Dovolím si odvážně tvrdit, že větší část uživatelů jsou praváci. Pro praváka, držícího myš v pravé ruce je přirozenější operovat s kurzorem myši také v pravé části obrazovky. Pokud se pohybuje kurzorem vlevo, podvědomě se jeho ruce kříží.

Možná si kladete otázku: „Proč byla dodnes pravá navigace výjimkou?“ Inu, můj názor je ten, že o tom nikdo nepřemýšlel. V dřevěných dobách internetu rozhodly vteřiny. Někdo poprvé umístil prozíravě menu doleva a od té doby se toto umístění stalo nepsaným pravidlem. Vřele doporučuji právě toto pravidlo s klidným srdcem porušit.

Bez zajímavosti není ani situace na poli softwarovém. Např. CAD systém AutoCAD měl již dávno své pravé menu (velice podobné dnešním svislým menu na www stránkách), které měnilo své nabídky v kontextu kreslících technik. Nestačí? Co třeba „velký software“ pro strojírenský vývoj Pro/Engineer, který až do své, dnes již muzejní verze 19, oplýval pouze pravým svislým menu, taktéž podle okolností dynamickým. A můžete se spolehnout, že společnost PTC (vyvíjející Pro/E) velmi přísně dbá na použitelnost a intuitivnost svých funkcemi „nabušených“ produktů. Proto nevěřím tomu, že by bylo menu doprava umístěno jen náhodnou. (Mimotématická poznámka: Pravé svislé menu se v posledních verzích Pro/E nahrazuje kontextovými menu a lištami ikon.) (Za konzultaci stran systému Pro/E děkuji Janu Janečkovi.)

Tato úvaha se ukazuje jako scestná, jelikož byla vyvrácena uživatelským testováním: Usertesting pravostranné navigace (Weblog Mraveniště, 23. května 2004)

Zdroje:

Komentáře

1. David Major – 9. května 2004, 19:46

Dalo by se namítnout, že menu vlevo usnadňuje orientaci na webu - návštěvník nejdřív zjistí, jestli je na správném místě webu a jaké má možnosti a teprve když ví, že lepší možnost neexistuje, může se v klidu věnovat obsahu.

Osobně mám na webu také menu vpravo, ale myslím si, že je to v zásadě jedno, že důvody pro a proti jsou v rovině spíš teoretické.

To vše se ale týká pouze dvousloupcových layoutů. U třísloupcových často bývá v pravém sloupci reklama, titulky jiných webů a spousta ostatních věcí, které návštěvníka odvádějí pryč. Ty nemůžete dát doleva, protože pak by upoutaly moc velkou pozornost a návštěvník by snadno šel do nenávratna. Takže pro navigaci zbývá jedině místo vlevo.

Nabízí se ještě možnost dát sloupec s obsahem vlevo a oba další sloupce vedle, ale to podle mě není nejšťastnější řešení - bude to nepřehledné a nelogické - navigace by měla být vedle hlavního obsahu, ale zas ji nemůžete dát doprostřed mezi hlavní obsah a "reklamní" sloupec.

2. rony – 10. května 2004, 08:18

Dolezitou podmienkou je, aby menu vpravo bolo vzdy vidiet. To splni iba pruzna sirka layoutu.

3. Petr Václavek – 10. května 2004, 09:07

Menu doleva se dáva take z toho důvodu, aby bylo vždy vidět - a to i v případě že má návštěvník hodně malé rozlišení a nebo jen zmenšené okno prohlížeče. Protože v takovém případě se může stát, ze text (obsah) zabere celou viditelnou plochu okna a na to, aby se uživatel dostal k menu tak musí scrolovat a toho si některí ani nemusí všimnout, jsou zmateni a odchází jinam.

4. jamesek – 10. května 2004, 12:46

Na většině chatů (kde se čte opravdu hodně, zkuste chvilku stíhat vnímat v místnosti kde je 100 lidí), je menu odjakživa v pravo (až na jednu dvě vyjímky, co si uvědomuju). Tam mi pasuje i ten bod s pravostranným ovládáním. Text a psaní mám vlevo a když chci něco změnit (nastavení, odejít, …) sáhnu po myši zaparkové nad menu vpravo a udělám to.

U internetového brouzdání mi pravostranné ovládání moc nesedí, spíše vyhrává již umíněný názor viditelnosti a přehlednosti. Tož tak :).

5. Quak – 18. června 2004, 21:18

Co se týká menší námahy očí, tak si myslím, že pokud je levé menu barvně odděleno a v dostatečné vzdálenosti od textu, tak není oko rušeno při přeskakování na další řádek.

Co se týká posuvníků tak si myslím, že myš bez kolečka už není až tak běžná. Navíc jak je vidět i na zmiňované chomat.net jsou odkazy v hlavičkách článků na levé straně a proto je úspora pohybu myši spíše při uspořádání menu vlevo.

Argument praváci vpravo beru. Na druhou stranu to bude asi opravdu jen psychologického rázu, podobně jako je pro nás nepředstavitelné psát jako arabové zprava doleva.

6. Luka – 13. ledna 2005, 17:35

Neviem ale celá táto debata sa mi vidí ale poriadne zbytočná, koľko ľudí toľko chuti ako sa hovorí a polemizovat otom ci v pravo alebo ľavo. Na tvorbe stranok a dizajne su podla mna oveľa doležitejšie problemy ako napr. rozlišenie , či nie???

7. jeni-cek – 9. srpna 2005, 20:29

Už toto téma zde asi není až tak aktuální, ale přesto si neodpustím reakci. To jestli menu vlevo, vpravo či uprostřed jsem se dokonce pokusil řešit na některých fórech. Já osobně jsem na svých aktuálních stránkách také použil menu vpravo a v mém případě to bylo asi ovlivněno tou psychologii. Jsem pravák a nějak podvědomě považuji kurzor za můj „digitální“ prst, kterým „jezdím“ po obrazovce. Proto u menu pozicovaného do leva mám pocit, že bych si rukou zakrýval obsah stránky. Na nějakém fóru mi byly vysvětlovány výhody levého menu (jistota zobrazení atd..), ale mě osobně to táhne do prava.

Váš komentář

K článku nelze připojit komentář, Mraveniště bylo zakonzerováno.


Copyright © Jan Bien.
W3C XHTML 1.0  | W3C CSS 2  | UAW adaptive  | Geo URL  | RDF RSS