Weblog v PPWizardu

Mám pro vás, vážené čtenáře Mraveniště, překvapení. Při příležitosti otevření seriálu o PPWizardu na serveru Interval.cz jsem pro vás připravil i jednoduchý offline weblog v tomto preprocesoru. Domnívám se, že nejlépe se PPWizard naučíte na příkladech a toto je po ukázkovém webu zveřejněném při prvním dílu seriálu druhý z nich.

Stáhněte si kompletní balíček: ppw-weblog.zip (ZIP, 0.5MB) a rozbalte jej do libovolného adresáře na pevném disku. Dejte však pozor, aby jméno tohoto, ani žádného z nadřazených adresářů neobsahovalo znak s diakritickým znaménkem, nebo mezerou. Balíček obsahuje:

  • zdrojové kódy weblogu v PPWizardu
  • PPWizard
  • interpret Regina jazyka REXX
  • interpret skriptovacího jazyka REBOL

Používání weblogu je totožné s ukázkovým webem (viz PPWizard - tvoříme a spravujeme WWW stránky, Interval.cz, 17. července 2004). Navíc tu však najdete soubory upload.r a patch-ftp-226-handling.r s instrukcemi jazyka REBOL pro nakopírování webu na server. Nastavit své přístupové FTP údaje můžete v souboru upload.r na řádcích 16 a 20 a všechny soubory podle masky na řádku 24 zkopírovat souborem upload.bat.

Informačním nositelem weblogu jsou příspěvky uložené v jednotlivých souborech v adresářové struktuře ./rok/měsíc/. Weblog dále obsahuje archiv (archiv.it) a úvodní stránku (index.it), která zároveň kromě sebe samé generuje RSS export.

Komentáře čtenářů náš příklad neumožňuje a jejich doplnění si necháme na někdy příště. Jen pro zajímavost nastíním dvě vhodné možnosti, jak komentáře realizovat:

  1. Ručně vkládané komentáře: Do zápatí příspěvků necháte generovat formulář: Tlačítko pro odeslání předá obsah formuláře skriptu (např. v PHP), který komentář pošle emailem. Do příspěvku jej přidáme ručně a weblog přegenerujeme.
  2. Živé online komentáře: Ke každému příspěvku přidáme odkaz na skript (např. v PHP) s předáním ID, titulku a trvalého odkazu. K předanému ID se zobrazí připojené komentáře a formulář pro vložení nového. Komentáře mohou být uloženy v databázi, nebo textovém souboru. Tím jsem však již v jiném oboru.

Největší slabinou našeho „PPWizárdovského weblogu“ je editace a správa příspěvků. Ovšem pro zběhlého programátora by nebyl náročný úkol vytvořit grafické rozhraní s WYSIWYG možností editace příspěvků, stromovým tříděním a nástrojovou lištou pro ovládání dávkových souborů. Pohodlně by se to používalo a přitom by weblog zůstal široce konfigurovatelný.

Komentáře

Článek ještě nikdo nekomentoval.

Váš komentář

K článku nelze připojit komentář, Mraveniště bylo zakonzerováno.


Copyright © Jan Bien.
W3C XHTML 1.0  | W3C CSS 2  | UAW adaptive  | Geo URL  | RDF RSS