SEO - optimalizace pro vyhledávače

SEO, zaklínací to formule posledních několika týdnů. Snad každý, kdo se zajímá o webdesign, již jistě o optimalizaci pro vyhledávače zavadil. Aby také ne, když poslední dobou v tomto oboru přibylo nových odborníků, kteří přistupují k bádání ve výsledcích skutečně pečlivě.

O co se zajímají? Bádají nad pořadím parametrů předávaných vyhledávači. Rozmítají, zda dvě stejná slova v titulku mohou diskreditovat jejich stránku. Pro svoje bádání vyzvedli i jakýsi záhadný termín „penalizace“, který se, co čert nechtěl, týká právě jejich stránek.

Připomínají mi badatelskou činnost cimrmanologa docenta Vajgla, který se snažil zjistit rok příchodu Járy Cimrmana do Liptákova měřením rozpadu radioaktivního uhlíku v organické nečistotě na podrážkách Cimrmanových bot. Jeho výsledek byl velmi přesný. Mělo se tak stát, tedy pokud to byly Cimrmanovy boty, na podzim roku 1906 ± 200 let.

Alfou a omegou optimalizace pro vyhledávače je kvalitní obsah. Uvažujte se mnou. Jste majiteli fulltextového vyhledávače. Řekněme, že existuje přímá úměrnost mezi počtem uživatelů vašeho vyhledávače a jeho hodnotou vyjádřenou například univerzálně v penězích. Jinými slovy: chcete co nejvíce uživatelů. Jak je získáte? Podáte jim takové výsledky, které nejlépe plní jejich úkol, který vyjádřili dotazem ve vyhledávači. Ano, napsal jsem slovo úkol. Uživatelé chodí za vyhledávačem s úkolem: najít dovolenou, koupit knihu, vyhledat jízdní řád…

Samým základem je vybudování a budování webu, který bude konkrétnímu cílovému návštěvníkovi pomáhat plnit konkrétní úkol. Pokud bude tento web nejlepší na celém internetu, stává se adeptem na první pozici ve vyhledávači. Tak jako se lidé chodí do restaurace nasytit jídlem, na web se chodí nasytit informacemi. Nechtějí všechny informace (v restauraci také nesníte všechno), ale jen to co mají rádi, či co potřebují (od lékaře mám předepsané pití piva, potřebuji proto pivo). Vyhledávač je jejich nestranným asistentem při hledání toho nejlepšího.

Když bude web poskytovat kvalitní informace, budou na něj pravděpodobně odkazovat i jiné weby. Vyhledávač z toho pak věští: Když na tento dokument tolik oborových webů odkazuje, tak to bude asi „setsakra“ dobré čtení. V nadpisu má, to co se uživatel ptá, tak šup s ním na první pozici ve výsledcích. Vyhledávače moc dobře vědí, že zpětné odkazy korelují s hodnotou obsahu.

Technicky vzato je web stavba přísně svázaná stanovenými pravidly. Těmi jsou různé normativní specifikace HTML dokumentů, HTTP protokolů apod… Web podle těchto pravidel, který je plně přístupný a použitelný pro uživatele bude přístupný a použitelný i pro vyhledávač. Když se na web pro kontrolu dostanu Lynxem, průchodný bude pravděpodobně i pro vyhledávač.

Obsah, a technická správnost webu, odhaduji, tvoří 98% optimalizace pro vyhledávače. Zbývající 2% = špičkové SEO. Tím se dostáváme do světa výše zmíněného „radioaktivního uhlíku“. Za oním špičkovým SEO se ukrývají desítky hodin průzkumné práce, testování, porovnávání a výsledkem jest několik málo, dneska platných, pravidel pro určitý vyhledávač. Špičkové SEO je nekonečná práce a je to jenom měření a testování. Ale bez perfektního splnění vstupních 98% je to práce s botami, které nakonec ani nepatřily Járovi Cimrmanovi.

;-)

V článku byly použity komické úryvky z divadelního představení Posel z Liptákova Divadla Járy Cimrmana.

Související:

Dále doporučuji:

Komentáře

1. markon – 28. července 2004, 21:23

Podle mě je problém v tom, že lidé hledají nějaké univerzální pravidlo dobrého webu, ale takové neexistuje. Nestačí jen dobrý obsah, nebo jen dobré SEO. Web je jako dítě. Potřebuje aby o něj měl někdo starost. U lidí nestačí jen dobré školy, jsou potřeba i rodiny, přátelé, na úspěšný život také neexistuje univerzální návod, u webu je to obdobné.

Pozn. JB.: Komentář byl zkrácen.

2. Michal Tuláček – 28. července 2004, 22:45

Cimrman měl ty boty podepsané. :D

3. spacák – 29. července 2004, 12:00

Možná spíš popisujete optimalizaci weblogů, deníčků nebo stránek, na které je často odkazováno. Jenomže co takové e-shopy? Nebo firemní weby nabízející své produkty? Na ně přece velmi málo někdo odkazuje a když už, tak většinou ne tak, jak by si seo-optimizator představoval. Přitom obsah (popis produktů, dokumentace, vysvětlení termínů a používání) mohou mít všechny stejně dobrý. Potom jsou ta dvě procenta promyšlené optimalizace zřejmě dost klíčová. Nebo ne?

Pozn. JB.: Komentář byl upraven.

4. Vít Dlouhý – 13. srpna 2004, 02:16

Ad 2%: Problém je v tom, že kdekdo zahrnuje pod SEO také technickou správnost webu (validitu), informační architekturu atd. — přitom tyto aspekty vlastně vůbec součástí nejsou (kde kdo je aplikuje už léta, aniž by třeba o SEO vůbec kdy slyšel) — přesto jsou však nezbytné.

Pokud tedy odmyslíme tyto části (nebo nečásti?), tak jsou ta 2 procenta IMHO docela odpovídající podíl.

5. Radek Karban – 1. září 2004, 21:30

IMHO nejlepší web na internetu nemusí a ani nebývá alespoň v rámci ČR na prvním místě, spíše jsou tam různé weby s praSEO technikami. Dobré weby většinou tvoří, alespoň dle mne, lidé, kteří nemají desítky tisíc na SEO nebo praSEO konzultanta, za to mají zkušenosti vytvořit daný web (teď myslím jeho obsah) nebo jsou opravdu vyznalí v oboru ale nemají moc peněz, což se týká hlavně našich čechů v nekomerční sféře.

Dále nevím sice co má co dělat „radioaktivní uhlík“ se SEO, zase tak vzácný v dnešní době jako „špičkové SEO“ neni.

6. Jan Rozehnal – 26. září 2005, 08:59

Zdravím, tento článek byl vydán koncem roku 2004, ale myslím že i teď je stále aktuální. S autorem souhlasím.

Ovšem s názorem pana Karbana nemohu souhlasit.

Váš komentář

K článku nelze připojit komentář, Mraveniště bylo zakonzerováno.


Copyright © Jan Bien.
W3C XHTML 1.0  | W3C CSS 2  | UAW adaptive  | Geo URL  | RDF RSS