Jirka Kosek o XHTML

V poslední době je mezi progresivními webdesignéry stále modernější vytvářet stránky v XHTML …, začíná dnes Jirka Kosek, uznávaná autorita českého internetu, svůj článek Proč nepoužívám XHTML (Interval.cz, 11. října 2004). Jako hlavní postava skutečného příběhu odhaluje problémy spojené s přístupností XHTML webových stránek v Internet Exploreru, jakožto v tuto chvíli dominantním prohlížeči. Čistě praktickým, až „Yuhůovským“ způsobem, dochází k logickému závěru, že v mnoha případech zůstává interoperabilnější stále norma HTML 4.01, než libovolná XHTML. Závěrům nelze vůbec nic vytknout.

Bohužel, a myslím si že nechtěně, vyvolal Jirka svým článkem rozsáhlou „flame war“. Čtenářstvo rozsáhle diskutuje nad tvorbou HTML versus XHTML dokumentů. Zcela chybně a nespravedlivě jsou HTML dokumenty spojovány s tabulkovým layoutem, kaskádové styly jako by byly použitelné pouze s XHTML dokumenty.

Pozorný čtenář si ale může z článku odnést hned dvě témata k zamyšlení, která vyplynula napovrch z článku i komentářů:

  1. Jak se bude vyvíjet penetrace moderních prohlížečů mezi uživateli? A jak zařídit, aby uživatelé svůj software aktualizovali? Osobně jsem v první otázce hodně pesimistický. Myslím si, že uživatelé nemají motivaci aktualizovat své prohlížeče. Proto si ani netroufám dávat návod, jak situaci otočit.
  2. Má se vytvářet pouze jedna verze stránek pro prohlížeče na osobních počítačích, displeje mobilních telefonů, popřípadě jiná alternativní zařízení? Mobilní telefony často neovládají HTML, ale XHTML jim problém nečiní. Jirka Kosek si myslí, že je lépe vytvářet jednu verzi webových stránek pro klasické webové prohlížeče jinou optimalizovanou pro mobilní telefony.

Druhého tématu se svým způsobem bojím daleko více. Představa jedné verze stránek pro všechna zařízení se mi líbí. Například se snadněji spravuje (samozřejmě, některé prostředky tento rozdíl stírají). Nebo problém vyhledávačů; Jaké výsledky budou vracet? Budou tedy dvě verze vyhledávačů? Na jakou stránek mají webmasteři odkazovat? Úvaha jednoho dokumentu pro všechna zařízení je logická. Ale, co když praxe ukáže, že je to cesta neschůdná?

Ač se může zdát, že je všechna nad míru jasné, tak opak je pravdou. Problematika je to komplikovaná a bez kompromisů bychom nikam nedošli. A to je to, o čem Jirka mluví. Jeho řešení není ideální. Proto: Kdož znáš lepší, hoď kamenem!

Související:

Související, doplněné později:

Komentáře

Článek ještě nikdo nekomentoval.

Váš komentář

K článku nelze připojit komentář, Mraveniště bylo zakonzerováno.


Copyright © Jan Bien.
W3C XHTML 1.0  | W3C CSS 2  | UAW adaptive  | Geo URL  | RDF RSS