Nenuťte uživatele přemýšlet

České blogy o webdesignu tvoří krásný čistý les. Moudrá Sova podřimuje na borovicové větvi, skupinka zálesáků viditelných na horizontu míří k lesní mýtině zvané Václavák, poblíž se rozprostírá Mraveniště se sem tam stříbrnou jehličkou a zlatým mravencem, veverka louská Oříšky, ve vzduchu poletuje několik Chomáčů, bzučivým proudem čerstvě „vyprameněné“ neperlivé vody je unášen Plaváček, … ;-).

Tak bychom mohli pokračovat dále a dále, ale důležité pro tento spot je jediné: Jde o les a já do něho dnes přinesu něco málo dříví. Navíc použiji silná slova, která obvykle nepoužívám. Tak tedy k věci.

Nejlepší kniha o webdesignu v českém jazyce je Steve Krug: Nenuťte uživatele přemýšlet. Říkám že je nejlepší, nepřidávám žádné „patrně“ ani „podle mého názoru“. Nesetkal jsem se snad s člověkem „od fochu“, který by se o ní vyjadřoval negativně. Všechny odezvy jsou velmi pozitivní.

Stavíte-li weby, vedete-li tým vývojářů webů, jste-li grafik, obchodník, rozhodujete-li o funkčnosti vzhledu webu, knihu si určitě kupte a přečtěte. Není to žádná těžká beletrie. Pěkně se čte, je doplněna ilustracemi, vtipnými poznámkami a úžasnými frázemi vystihujícími podstatu každé kapitoly.

Je sice staršího data, já ji četl před rokem, nadto je stále aktuální. Myslím, že si ji přečtete vícekrát a budete se k ní vracet při řešení svých úkolů. Alespoň u mně to platí a je má nejoblíbenější.

Co říkají kolegové:

Komentáře

1. Ronnie – 24. března 2005, 18:10

Souhlasím, četl jsem ji asi před 3 měsíci a nemohu si ji vynachválit. :-)

2. Filosof – 24. března 2005, 18:20

Taky souhlasím. Je to skutečně špička webové literatury. :-)

3. Hellish – 24. března 2005, 20:13

Tak tak. Tato kniha nechává za sebou i „slavného“ Jakoba Nielsena a jeho Designing Web Usability (v češtině nevhodně přeloženo jako Web.design). Viz můj článek: Použitelnost na webu.

Mám ale pocit, že v českém překladu minimálně jednu kapitolu vynechali. Knihu jsem četl v univerzitní knihovně v originále a mám pocit, že tam toho bylo víc. Nemám ale obě knihy u sebe, abych to mohl porovnat. Jestli někdo vlastníte obě verze, mohli byste to prosím potvrdit/vyvrátit. Nebo snad na stará kolena zajedu do Plzně do knihovny, abych to sám prorovnal :o).

4. Ondřej Kokeš – 24. března 2005, 21:47

Dneska, máma u právničky, já v čekárně, střídal jsem čtení a pokukování na sekretářku, knihu jsem celou přečetl, pěkná publikace.

5. David Špinar – 24. března 2005, 22:51

Měl jsem tuhle knihu s sebou na dovolené a přistihl jsem svého kamaráda, jak si ji jednou takhle odpoledne čte. A přitom ten kamarád viděl Internet asi tak dvakrát v životě a vůbec ho nezajímá. Ale ta knížka ho přitom hrozně zaujala. Prý se mu moc líbilo, že je tam krásně vidět, jak lidé přemýšlejí, jak uvažují, jak se chovají. A to, že se tyto informace vztáhly na webové stránky už bylo v tu chvíli druhotné.

6. Petr Vaclavek – 25. března 2005, 09:39

Nejlepsi kniha o webdesignu? No zalezi na tom, co si pod pojmem webdesign kdo predstavuje. Kniha Steve Kruga je rozhodne nejlepsi, co se tyce pohledu na pouzitelnost a navrh webovych stranek, ale myslim, ze jsou i dalsi moznosti jak se na webdesign divat. Co treba vlastni vyroba stranek? Pak u me suverene vedou nasledujici tituly: Andrew B. King: Zrychlete své WWW stránky!, Petr Staníček: Kompletní průvodce CSS kaskádové styly, David Špinar: Tvoříme přístupné webové stránky.

7. Jakub Vrána – 25. března 2005, 09:41

[3] Obsah anglické verze se dá dohledat na Amazon: Don't Make Me Think.

8. Hellish – 25. března 2005, 12:01

[6] Oba máte pravdu. :o)

Z hlediska „obecného“ webdesignu, je tu jistě spousta knih, které jsou důležitější. Vždyť, k čemu vám jsou znalosti z oblasti použitelnosti webu, když neznáte HTML.

Ale na druhou stranu, já jsem taky ještě neviděl takhle mistrovsky napsanou knihu a stejně jako hodně dalších lidí mě naprosto nadchla. To se mi ještě u žádné knihy z oblasti webdesignu nestalo. Ač existuje spousta knih, které jsou skvěle napsané a nesmírně užitečné, z žádné z nich jsem už nikdy nebyl tak nadšený, jako z této. A proto je to pro mě ta nejlepší kniha z oblasti webdesignu.

9. LG – 26. března 2005, 19:14

[6] Je sice pravda, ze kniha Petra Stanicka je velmi dobra, ale neni to kniha o webdesignu. Je to ucebnice CSS – nastroje k tvorbe. Uci jak tento nastroj pouzivat, nikoli jak by mel vypadat vysledek. A to je prave ten zasadni rozdil.

10. Jan Bien – 26. března 2005, 21:50

[9] Uhodil jste hřebíček na hlavičku, pane kolego. Webdesign je teoretická nauka o webové komunikaci. Grafika, HTML a CSS, atd... fungují již jen jako "pouhá" řemesla využívajíc tuto nauku k vybudování nové komunikace.

11. Radek Karban – 14. června 2005, 12:19

Ja si zase myslim, ze uzivatele by se meli naucit premyslet, ale jen do te miry, kdy web layout bude dodrzovat zakladni principy, tj. ze kdyz je text podtrhnuty, tak ocekavam ze jde o odkaz. Kdyz ma byt zvyrazneny, tak at je tucne. Alespon se zvysi intelekt uzivatelu, preci jenom internet je kreativni medium, ne?

12. mata – 23. září 2005, 15:51

Dočetl jsem dle mého názoru neméně dobrou knihu Tvorba webů podle standardů (Jeffrey Zeldman).

Krug je opravdu velmi dobrý - přimeřeně tlustý a obsahově nadupaný.

Váš komentář

K článku nelze připojit komentář, Mraveniště bylo zakonzerováno.


Copyright © Jan Bien.
W3C XHTML 1.0  | W3C CSS 2  | UAW adaptive  | Geo URL  | RDF RSS