Oživení českých weblogů

Několik uživatelů služby Weblogy.cz, kterým tímto děkuji, se se mnou podělilo o nápad, přidat mezi importované zdroje i některé další zahraniční weblogy a české servery, které se alespoň částečně webdesignem zabývají. Z těch českých byly a jsou hlavní adepti Lupa.cz, Interval.cz, konference SEO.nawebu.cz, ale i další. Mám 3 důvody, proč nepřidávat tyto servery. Podle důležitosti:

  1. Obsahují často rozsáhlé články a ještě rozsáhlejší diskuze. Na službě Weblogy.cz jsou vítány spíše „blogové zápichy“, tedy něco, co se přečte rychle, kde se nechodí kolem horké kaše, ale sděluje se rovnou to podstatné a odkazuje dále, a kde se, eufemicky řečeno, vtip zkracuje jen na pointu.
  2. Jde spíše o magazíny, než weblogy. Jejich agregace by byla v rozporu s názvem služby a doménou www.weblogy.cz.
  3. Obsahují i články nesouvisející s webdesignem, které by zbytečně „tapetovaly“ titulní stránku.

Jelikož ale denně používám pouze Weblogy.cz a další servery navštěvuji jen na základě odkazů z weblogů, tak mi občas utečou články, které bych si velmi rád přečetl. A proto bych tu měl tři nápady na weblogy, které mi na českém webu chybí:

  1. Z gigantů: Pravidelně aktualizovaný weblog podávající podstatné výtahy z článků o webdesignu vyjitivších na serverech Interval.cz, Lupa.cz, Živě a dalších. Vhodné by bylo, kdyby se tento blog zaměřil i na dění ve světě „podčlánkových diskuzí“, často toliko zajímavých leč těžko prokousatelných, na diskuze JPWSEO.nawebu.cz. Dříve tuto službu zastával na českém webu Petr Weida, který se však nyní musí věnovat škole a maturitním zkouškám.
  2. Z venku: Co se píše v zahraničí a stojí za českou pozornost.
  3. Z blogového kuloáru: Co se děje na české blogerské scéně, kdo ze známých bloggerů slaví svátek či narozeniny, a další kuriozity typu „proč Marek Prokop již po dva měsíce nenapsal nic nového na Sově v síti a Vyhledávače.info.“ ;-)

Pokud by se někdo ujal načrtnutých témat, byl bych jen rád.

Komentáře

1. Piki – 23. května 2005, 21:22

Celý tento spot sa tvári, akoby česká blogerská scéna (webdizajnérska zvlášť) potrebovala nejaký nový impulz. Jeden článok tému nerobí, ale je to minimálne na pozorovanie.

Tiež som sa nedávno pýtal sám seba, prečo „již po dva měsíce“. Nuž: Prečo?

2. Leo – 23. května 2005, 22:02

Co se tyka bodu 3 (clanky nesouvisejici s webdesignem) - mate pocit, ze vsechno, co agregujete ted s nim souvisi? Leo.

3. Vilém Málek – 23. května 2005, 22:29

Co se týče naznačeného weblogu, rád bych se takového projektu zúčastnil, pokud by se na něm podílelo více lidí. (Přijde mi to jako typický příklad víceuživatelského blogu.) Mohu dát k dispozici stroj a podpořit přispěvatele finančně z prostředků Interval.cz, aby mohli u piva či vína vymýšlet lepší špeky na čtenáře. ;-)

Jinak myslím, že bych se měl zastat českých webzinů - až na výjimky umožňují totiž přebírat RSS s informacemi pouze na zvolené téma, takže nesouvisejíící články by nemusely „tapetovat“ Weblogy.cz, jak je obáváno ve spotu.

4. Jan Bien – 24. května 2005, 10:30

Ad Leo: Samozřejmně, že ani dnes se neagreguje zcela jen téma webdesign. Ten třetí bod mě nejméně bolí. Konkrétně například mimotématické články Ivo Lukačoviče jsou sice často zcela „out“, nicméně on je natolik známá osoba českého internetu, že jeho články nijak nenarušují mou představu o ideálu služby Weblogy.cz.

Váš komentář

K článku nelze připojit komentář, Mraveniště bylo zakonzerováno.


Copyright © Jan Bien.
W3C XHTML 1.0  | W3C CSS 2  | UAW adaptive  | Geo URL  | RDF RSS