RSS syndikace pro uživatele

Tu zkratku, o které se dnes hovoří ve více než sedmi pádech, se bojím napsat. O RSS a potažmo i AtomRDF se za poslední týdny hovoří až příliš často, protože:

 1. Microsoft bude RSS čtečku implementovat do MSIE 7.
 2. Microsoft uvažuje, zda v MSIE 7 podporu RSS nepojmenovat raději nějak jinak.
 3. Většina uživatelů buďto vůbec neví, co je to RSS, nebo jsou z tohoto formátu poněkud rozpačití.

Asi bych toto všechno nechal bez povšimnutí, kdyby nenapsal Tomáš Hodboď výborný článek Používá vůbec někdo RSS? (Interval.cz, 1. září 2005). Článek mi do značné míry mluví z duše, dlouho jsem tak pěknou úvahu nad tématem propojení syndikace s webem s ohledem na použitelnost webu nečetl.

Dále v tomto příspěvku následují již jen mé utopické představy o syndikaci obsahu.

Problém 1 = volba formátu. Uvažujme třemi způsoby:

 1. Nabídneme uživatelům pouze nějaký starý formát RSS, který ovládají všechny čtečky. Sice ošidíme uživatele s moderními čtečkami o nějaké vymožnosti (například o přehled komentářů u článků), ale formát bude fungovat všude.
 2. Vybereme nějaký moderní formát, který obsahuje kdejakou tu vymoženost. Leč tím zariskujeme, že někteří uživatelé nebudou moci formát používat, jelikož jejich čtečka staršího data s ním není kompatibilní.
 3. Uživatelům dáme na výběr z více formátů.

Nejčastěji na dnešních webech můžete vidět třetí možnost. Obávám se, že tato možnost většinu uživatelů spíše odrazuje. Oni nejsou odborníci a nedokáží odlišit, co jim půjde a co ne. A o tom píše Tomáš Hodboď — uživatelé chtějí jen titulek, textovou anotaci a odkaz na článek. Ale hlavně se nechtějí zabývat jaký formát jim půjde a jaký ne. Líbí se mi bod číslo jedna.

Problém 2 = odkaz na syndikační formát. Aneb: Ideální řešení je kliknout a hotovo! Zde uvažujme opět třemi způsoby:

 1. Odkážeme na vybraný formát v hlavičce dokumentu a nikde jinde. Prohlížeče, které disponují RSS čtečkou uživatelům sami svými prostředky nabídnou možnost sledování novinek, starší prohlížeče nikoliv.
 2. Odkážeme na formát někde na stránce (například v patičce). Tím ovšem riskujeme pomatení uživatelů kliknuvších na tento „záhadný odkaz“ a nevědivších, co RSS je. Možná lepší možnost je odkázat na speciální stránku (podobnou stránku, jako je prohlášení o přístupnosti) a zde vysvětlit, co tento formát umí a co je to RSS čtečka.
 3. Kombinace obou předchozích způsobů — tedy odkázat v hlaviče i obsahu webu.

Bod dvě považuji za značně problematický. Jedna ze zásad použitelnosti totiž říká: Nepíšeme žádnou nápovědu k www stránkám. Pokud je to možné, měli bychom aplikaci postavit tak, aby ji bylo možné používat bez nápovědy. Uživatelé musejí umět web používat bez toho, aby se to na speciální stránce učili. Nebudu se proto tajit tím, že se mi zamlouvá první způsob.

Bohužel nevím, jak vypadají dnešní desktopové RSS čtečky, ale kdybych nějakou vyvíjel asi bych si dal velikou práci s funkcí, aby uživatel zadal pouze adresu webu, u kterého si přeje sledovat novinky a čtečka by již sama našla na stránce (samozřejmě ideálně v hlavičce dokumentu) syndikační formát. Taková čtečka by se klidně mohla jmenovat „Sledovač novinek“, o formátu RSS by v ní nemuselo být ani slovo. V případě, že by uživatel přidával web, na němž by RSS nenašel, tento Sledovač novinek by napsal jen obligátní: Web nepodporuje sledování novinek.

A tuto svou úvahu vkládám do úst Microsoftu. Za prohlášením, že zvažuje v MSIE 7 své vlastní pojmenování formátu RSS, vidím právě to jednoduché výše zmíněné řešení. Pokud tomu tak je, pak ale nejde o nové pojmenování, ale nový přístup. To vše jsou ovšem jen mé fabulace.

Na úplný závěr si nemohu odpustit prohlášení: Nemalou budoucnost vidím v online specializovaných RSS čtečkách. Takovou čtečkou je například online služba Weblogy.cz. Škoda, že tento příspěvek vizuálně kontroluji na plochém LCD displeji. Kdyby to byl klasický starý pokud možno dvanácti-palcový monitor s vypouklou obrazovkou, pak bych mohl říci, že to vidím ve věštecké kouli. ;-)

Související:

Komentáře

1. pjotr – 1. září 2005, 14:43

Len poopravím, že nebude Microsoft Internet Explorer 7, ale Windows Internet Explorer 7.

2. rony – 1. září 2005, 14:51

Bohužel nevím, jak vypadají dnešní desktopové RSS čtečky … nastastie pri navrhu RSS Pointu sme venovali prave pridavaniu zdrojov do citacky zvysenu pozornost a preto tato citacka vie:

 • extrahovat zo zadanej URL z obsahu stranky linky na RSS (tie v hlavicke) – postaci teda zadat http://spravodaj.madaj.net/ a citacka to rozozna a ponukne vsetky RSS zdroje na vyber
 • drag&drop; uchytenim linku zo stranky a jeho presunutim na plochu citacky dokaze citacka pridat zdroj, plati to aj pri uchyteni URL stranky (nielen adresy RSS zdroja)
 • vyber z katalogu na ktory je citacka online pripojena (ponuka aktualne data)
 • prislusne rozsirenie vo Firefoxe umozny kliknutim na ikonku RSS v status liste (vpravo dole) pridavat zdroje do citacky RSS Point
3. Jakub Vrána – 1. září 2005, 15:16

Sám jsem u problému č. 1 také zvolil řešení č. 1, ale po pravdě řečeno s ním moc spokojen nejsem. Chybí mi především možnost určit datum vytvoření příspěvku a u větších webů by mi také chyběl autor.

4. Fred – 1. září 2005, 17:47

Nedávno jsem náhodou narazil na český prográmek Netstractor a ten má k Sledovači novinek značně blízko.

5. Marek Prokop – 3. září 2005, 00:52

Honzo, kde jsi objevil zásadu použitelnosti „Nepíšeme žádnou nápovědu k www stránkám“? IMHO je to spíš zásada nepoužitelnosti.

6. Jan Bažant – 11. ledna 2006, 17:33

[5] Domnívám se, že Honza narážel na poučku páně S. Kruga - Nenuťte uživatele přemýšlet. Tedy dělat stránky intuitivní, bez nutnosti tvořit k jejich používání nějaký návod či nápovědu.

Váš komentář

K článku nelze připojit komentář, Mraveniště bylo zakonzerováno.


Copyright © Jan Bien.
W3C XHTML 1.0  | W3C CSS 2  | UAW adaptive  | Geo URL  | RDF RSS